Lándzsás útifű (Plantago lanceolata)
Évszak?
Nyár
Mindig, még télen is felismerhető. A réteken és az utak melletti gyepeken is gyakori a majorban.
Mikor találom meg?
Májustól októberig nyílhat, de legszebben júniusban
Mikor virágzik?
Júliustól
Mikor van termése?
A pásztorok fogaik, szájuk tisztítása, fertőtlenítése végett rágták a levelét. „Az Útifű gyenge jövéseit, leveleit, lehet Salátának önteni” (Diószegi 1813)
Mérgező?
A növény ép, kifejlett leveleiből főzött tea nyálkaoldó, köhögéscsillapító hatású. Gyógycukorkát is készítettek belőle. Régi népi szerként a friss levelekkel nehezen gyógyuló sebeket kezeltek. „Az Útifű fajai gyengénn öszvehúzó erejekre nézve a sebek gyógyítására hasznosok, ha leveleket öszvetörve azokra rakják, és ezek köztt legközönségesebbek a’ széles, közép és keskeny Útifű” (Diószegi 1813)
Gyógyhatás?
Nem
Védett?
Igen
Őshonos?
A lándzsás megnevezés a növény leveleinek széles- vagy keskeny lándzsás alakjára vonatkozik, melyek a talajfelszín közelében helyezkednek el, tőlevélrózsát formálva. Keskenylevelű útifűként vagy kígyónyelvűfűként is nevezték. Az útifű pedig arra utal, hogy jól bírja a taposást, így földutakon, útszéleken is nagyon gyakori. Emellett mindenféle gyepben, parlagokon, gyomos helyeken is tömeges lehet. Szélbeporzású növény, virágai kicsik, csak a kilógó fehér portokok feltűnőek. A méhek szívesen gyűjtik virágporát.
Tudta?